Instytut Ronalda Reagana
Warszawa: Lech Wałęsa odsłonił pomnik Ronalda Reagana

Warszawa: Lech Wałęsa odsłonił pomnik Ronalda Reagana

dodano: 21.11.2011

Przy stołecznych al. Ujazdowskich, vis-a-vis ambasady Stanów Zjednoczonych, został dziś odsłonięty pomnik prezydenta USA Ronalda Reagana. Ponad trzymetrowy monument uroczyście odsłonił Lech Wałęsa. – Stała się rzecz nieprawdopodobna pod koniec drugiej tysiąclatki chrześcijaństwa – mówił były prezydent o roli Reagana w obaleniu komunizmu. – Pokłońmy się prezydentowi Ronaldowi Reaganowi za to, że w naszym pokoleniu udało się zakończyć wielkie podziały – stwierdził.

– Zastanawiam się, czy obecna Polska, Europa i świat mogłyby tak wyglądać bez prezydenta Reagana. Jako uczestnik tych zdarzeń, muszę powiedzieć, że to jest niewyobrażalne – podkreślił Wałęsa. Jak powiedział b. prezydent, upadek komunizmu był wydarzeniem, które wydawało się nieprawdopodobne. Starsi pamiętają, w samej Polsce było ponad 200 tys. żołnierzy sowieckich, w Europie ponad milion żołnierzy sowieckich i silosy z bronią nuklearną, więc właściwie wielkie zmiany bez wojny nuklearnej były niemożliwe, nieprawdopodobne – a jednak się to zdarzyło – powiedział.

Dodał, że w tamtym czasie wielcy ludzie epoki – m.in. Jan Paweł II, Ronald Reagan, Margaret Thatcher, Francois Mitterrand – myśleli podobnie. – Wytworzył się klimat między wielkimi tego świata, takimi właśnie jak Ojciec Święty, jak prezydent Reagan, jak prezydent Mitterrand, jak pani Thatcher; ale też wytworzył się klimat między społeczeństwem polskim, który pasował do tych osobowości – powiedział Wałęsa.

Jak podkreślił, “każdy robił to, co do niego należało i to wszystko składało się na ten wielki sukces”. – Pokłońmy się tym ludziom, panu Reaganowi, że w naszym pokoleniu udało się zakończyć wielkie podziały, wielkie możliwe konflikty – powiedział Wałęsa.

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski odczytał list, który prezydent Bronisław Komorowski skierował do uczestników uroczystości. Komorowski podkreślił w nim, że wkład Reagana w najnowsze dzieje Polski jest “nie do przecenienia”. – Ronald Reagan obejmował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych czasach, gdy konfrontacja między Wschodem a Zachodem nabrała nowej dynamiki. W tych okolicznościach jako lider wolnego świata prowadził zdecydowaną i konsekwentną politykę antykomunistyczną – napisał w liście prezydent.

Zdaniem Komorowskiego słynne słowa Reagana, który nazwał ZSRR “imperium zła”, “dobitnie wskazały normatywną różnicę między demokracjami a totalitaryzmem”. Jak podkreślił, 40. amerykański prezydent był “jednym z największych wirtuozów dwudziestowiecznej polityki”. – Ronald Reagan należał do najwierniejszych sojuszników Solidarności, co przekładało się na bardzo konkretne posunięcia administracji waszyngtońskiej, ale też wyrażało się w pamięci gestami o znaczeniu symbolicznym – napisał Komorowski.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein odczytał z kolei list prezydenta Baracka Obamy. – Prezydent Reagan miał ten szczególny dar budzenia nadziei we wszystkich, którzy zmuszeni byli odnajdywać się w trudnych okolicznościach. Przywrócił Amerykanom optymizm w czasie trudności gospodarczych i wyzwań polityki światowej, a narodowi polskiemu dał nadzieję, okazując niezachwiane wsparcie zrywowi Solidarności – napisał Obama.

Podkreślił, że upamiętnienie w stolicy Polski 40. amerykańskiego prezydenta to wyraz wdzięczności za zdecydowane wsparcie, którego Stany Zjednoczone udzieliły Polsce podczas długiej walki o wyzwolenie się z reżimu komunistycznego. – Stany Zjednoczone cenią sobie długotrwałą przyjaźń z Polską i współpracę na arenie międzynarodowej, gdzie wspólnie szukamy odpowiedzi na wyzwania XXI w. – napisał amerykański prezydent.

Na uroczystości obecni byli też m.in.: pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, posłowie, a także delegacja kongresmenów, w tym David Dreier, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1980 r., kiedy to Reagan został prezydentem USA.

Pomnik, znajdujący się przed ambasadą USA w Warszawie, w przedstawia Reagana stojącego za mównicą; jest inspirowany zdjęciami tego polityka przemawiającego przed Bramą Brandenburską w 1987 roku, kiedy wypowiedział słynne zdanie: “Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!”. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek.

Ronald Reagan (1911-2004) był gubernatorem Kalifornii i przez dwie kadencje prezydentem Stanów Zjednoczonych. Po dojściu do władzy w ZSRR Michaiła Gorbaczowa, Reagan nawiązał dialog z architektem pierestrojki prowadzący do wzajemnej redukcji zbrojeń. W słynnym przemówieniu wygłoszonym w Berlinie Zachodnim w 1987 roku wezwał sowieckiego przywódcę, by zburzył Mur Berliński. Jako prezydent wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu. Za zgodą Reagana CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi. Reagan wspierał też akcję pomocy dla działaczy Solidarności po wprowadzeniu stanu wojennego i doprowadził do nałożenia na PRL sankcji gospodarczych. W 2007 roku podczas wizyty w Kalifornii prezydent Lech Kaczyński wręczył wdowie po Ronaldzie Reaganie – Nancy przyznany pośmiertnie byłemu prezydentowi Order Orła Białego.

Za: onet.pl

***

– Pomnik przedstawia postać prezydenta Ronalda Reagana stojącego za mównicą i przemawiającego. Ideę takiego wyglądu obelisku zasugerowała mi Fundacja im. Ronalda Reagana. Zaakceptowałem tę wizję i nadałem jej kształt ostateczny – powiedział autor pomnika rzeźbiarz Władysław Dudek.

Jak poinformował, prace projektowe i koncepcyjne nad pomnikiem trwały od lutego br. – Najpierw powstało kilka szkiców koncepcyjnych rzeźbiarskich, później wybrany projekt został powiększony do skali jeden do trzech. Ten projekt został zaakceptowany przez inwestora do realizacji w brązie i kamieniu – wyjaśnił Dudek.

Pomnik składa się z dwóch części. Część z brązu przedstawia popiersie prezydenta osadzone na kamieniu uformowanym w kształt mównicy. – Dolna część obelisku ma wysokość 2,30 m, postać polityka ma metr, czyli łączna wysokość pomnika liczy 3,30 m. Wygląd pomnika jest wzorowany na zdjęciach prezydenta przemawiającego przed berlińską Bramą Brandenburską w 1987 roku. Na cokole znajdzie się inskrypcja “Ronald Reagan”.

Za: Rzeczpospolita, 17.11.2011

***

Pomnik wystawiła Fundacja im. Ronalda Reagana, która zebrała na ten cel 500 tys. zł. Instytut Lecha Wałęsy poparł inicjatywę budowy i został współorganizatorem uroczystości odsłonięcia pomnika.

Za: Instytut Lecha Wałęsy

***

Fotorelacja z uroczystości odsłonięcia pomnika Ronalda Reagana znajduje się na facebookowej stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz na stronie Stowarzyszenia KoLiber