Instytut Ronalda Reagana
Ronald Reagan (1911-2004)
Ronald Reagan na tle amerykańskiej flagi

Jan Dzierżko

dodano: 18.10.2006

Ronald Reagan urodził się 6 lutego 1911 w Tampico, Illinois. Skromne mieszkanie rodziny Reaganów znajdowało się nad siedzibą lokalnego banku i jak Reagan żartował po latach “był to jedyny kontakt naszej rodziny z bankiem”. Trudna sytuacja finansowa Reaganów była w dużej mierze wynikiem alkoholizmu ojca Reagana, Jack’a. Być może traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa spowodowały, że Reagan nigdy nie pił alkoholu, poza okazjonalnymi toastami.

W 1928 Reagan wstępuje na lokalny uniwersytet Eureka. Nie miał najlepszych wyników w nauce i już w czasie gdy był prezydentem na spotkaniu ze studentami zapytany jakie są pozytywne strony bycia głową państwa powiedział “mogłem kazać FBI zakwalifikować moje oceny ze studiów jako ściśle tajne”. Po ukończeniu uczelni w 1932 rozpoczyna pracę jako radiowy komentator sportowy.

W 1937 wyjeżdża do Kalifornii i podpisuje pierwszy kontrakt z wytwórnią filmową Warner’a za niezłe jak na te czasy i młody wiek Reagana pieniądze, 200$ tygodniowo.

W 1939 poznaje na planie filmowym swoją pierwszą żonę – Jane Wyman, z którą ma dwójkę dzieci: Maureen i Michela. W 1949 rozwodzi się. W 1952 żeni się z Nancy Davis. I z tego związku ma dwójkę dzieci Patricię i Ronalda. Poza pracą na planach filmowych (zagrał w około 50-ciu filmach) Reagan aktywnie działa w Związku Zawodowym Aktorów, gdzie uczy się trudnej sztuki negocjacji z bossami przemysłu filmowego. Jak sam później stwierdzi “po negocjacjach z producentami filmowymi negocjacje z Gorbaczowem to była łatwizna”.

W latach 1954 podpisuje kontrakt z General Electric na półgodzinny show telewizyjny opiewający na kwotę 3500$ tygodniowo. W tym też czasie pod wpływem głośnego procesu komunistycznego szpiega Algera Hissa, który szpiegował na rzecz ZSRR będąc znaczącym politykiem w rządzie Franklina D. Roosvelta, Reagan staje się zdecydowanym antykomunistą. W latach 1966-1974 jest gubernatorem Kalifornii. Jako sprawny administrator cało przeprowadza Kalifornię przez lewacką zawieruchę końca lat sześćdziesiątych.

W 1980 wygrywa wybory prezydenckie pokonując wyjątkowo nieudolnego prezydenta Jimmiego Cartera. W 1984 ponownie wygrywa wybory zdobywając najwyższą w historii USA ilość głosów elektorskich – 525. Stylem sprawowania władzy będącym połączeniem stanowczości Theodora Roosevelta i luzu Calvina Coolidge’a zdobywa sympatię społeczeństwa i w czasie prezydentury cieszy się niezmiennie 70% poparciem.

Od początku lat dziewięćdziesiątych cierpiał na chorobę Alzheimera i nie brał udziału w życiu publicznym, przebywając w swym kalifornijskim domu. Choroba miała bardzo ciężki przebieg, Reagan m.in. nie był już w stanie rozpoznawać swych najbliższych.

Ronald Reagan zmarł 5 czerwca 2004 roku, w wieku 93 lat.

Jan Dzierżko
www.reagan.hg.pl

Czytaj też:
Polityka gospodarcza i zagraniczna Reagana