Instytut Ronalda Reagana
Gdańsk: Radni mówią "nie" lokalizacji pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Gdańsk: Radni mówią “nie” lokalizacji pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana

dodano: 15.11.2011

Park Nadmorski na gdańskim Przymorzu nie będzie godną lokalizacją dla pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana – uznali gdańscy radni z komisji kultury. Przychylili się natomiast do lokalizacji pomnika prałata Henryka Jankowskiego.

Nie po raz pierwszy upada pomysł pomnika przedstawiającego spacerujące postacie Jana Pawła II i Ronalda Reagana w parku – nota bene – jego imienia, przy prowadzącym do mola deptaku. W ubiegłym roku wystąpiło z taką ideą gdańskie stowarzyszenie Godność. Wtedy pomysł nie przypadł do gustu nawet arcybiskupowi Leszkowi Sławojowi Głódziowi. – Nie bardzo widzę celowość zestawiania Jana Pawła II z Ronaldem Reaganem. Poza tym nie ma się co podpierać papieżem, a Reaganowi pomniki powinni stawiać Amerykanie – mówił wtedy metropolita gdański.

Obecnie, na prośbę stowarzyszenia, z projektem uchwały w sprawie zaakceptowania lokalizacji pomnika wystąpił prezydent Gdańska. W minionym tygodniu na posiedzeniu komisji kultury i promocji odbyła się na ten temat burzliwa dyskusja. Uchwała nie zyskała jednak pozytywnej opinii radnych. Dlaczego?

Park nie jest dobrym i godnym miejscem do upamiętnienia Jana Pawła II. Jest to miejsce typowo rekreacyjne, gdzie latem ludzie spacerują w strojach kąpielowych czy odbywają się imprezy rozrywkowe. Poza tym w tej okolicy postać Jana Pawła II jest już dość dobrze uhonorowana, jest aleja Jana Pawła II, jego pomnik przy kościele Opatrzności Bożej i Zielony Pomnik na Zaspie – wylicza Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, radna PO.

Do radnych dotarły także wątpliwości mieszkańców, którzy sugerowali, że papieżowi, osobie błogosławionej, nie powinna na pomniku towarzyszyć osoba świecka.

Od głosu wstrzymał się m.in. Jaromir Falandysz, radny PiS – Dla mnie ten problem jest szerszy. Różne podmioty i stowarzyszenia, występują z gotowymi pomysłami pomników, które czasami mają kontrowersyjną formę lub lokalizację, a które my musimy zaakceptować lub nie. Uważam, że te kwestie powinny regulować konkursy organizowane przez miasto. Planuję w tej sprawie zgłosić w najbliższym czasie odpowiedni projekt uchwały – zapowiada gdański radny PiS.

Radni natomiast jednogłośnie zarekomendowali radzie miasta pomysł budowy pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Do końca roku ma być gotowy odlew z brązu, według projektu ukraińskiego rzeźbiarza Giennadija Jerszowa. Pomnik ma stanąć na środku skweru ks. Jankowskiego w osi kościoła św. Brygidy. Choć pomnik jest już prawie gotowy to problemem jest jeszcze kwestia zagospodarowania terenu. Miasto wstępnie zadeklarowało pomoc.

Myśleliśmy, że pomnik uda się postawić w grudniu, teraz mamy nadzieję, że uda się do sierpnia przyszłego roku. Nie mamy jeszcze całej potrzebnej kwoty, choć darczyńców jest sporo, nawet wśród emerytów. Koszt całego projektu to 130 tys. zł, zebraliśmy na razie 70 tys. zł – zaznacza Grzegorz Pellowski, gdański piekarz i przyjaciel zmarłego prałata.

Ostateczna decyzja w sprawie obu pomników zostanie podjęta na sesji Rady Miasta Gdańska 24 listopada.

Katarzyna Moritz

Źródło: www.trojmiasto.pl