Instytut Ronalda Reagana
Pomnik nadziei w nadmorskim parku

Marcin Bonicki

dodano: 15.07.2012

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku nie powstałby bez uporu Stowarzyszenia “Godność”, życzliwości Miasta Gdańsk i wsparcia Kas Kredytowych SKOK. Uroczystość odsłonięcia pomnika, która odbyła się w sobotę 14 lipca 2012 roku o godz. 16:00 w strugach ulewnego deszczu, zgromadziła kilkuset mieszkańców Trójmiasta.

Do uroczystości odsłonięcia pomnika pozostało jeszcze około 30 minut. Na kilkuset zgromadzonych mieszkańców Trójmiasta lunęły strugi wody, a porywy wiatru zdawały się przynosić strzępki, toczonej najwyraźniej w żartobliwym tonie, rozmowy:

- Najmocniej przepraszam, że Wasza Świątobliwość jest skazany na moje nieustające towarzystwo. Niestety nic nie mogłem na to zaradzić. Stowarzyszenie “Godność” nie odpuściło.

- Tak, tak, Panie Prezydencie. Wystawili nas. Do wiatru.

Wiatr i morze. Symbole wolności i odpowiedzialności. Wolności, o którą obaj walczyli i odpowiedzialności, którą traktowali jako oczywiste i konieczne dopełnienie tej wolności. W imię wolności, która pozwala człowiekowi wziąć na siebie brzemię odpowiedzialności i stać się w pełni człowiekiem, rzucili rękawicę bezbożnemu komunizmowi. Jestem przekonany, że z równą stanowczością sprzeciwiliby się każdemu innemu imperium zła, które postawiłoby sobie za cel zakucie człowieka w kajdany.

Urodziłem się w 1978 roku, należę więc do pokolenia “JP2”. Karol Wojtyła objął Stolicę Piotrową, gdy miałem 4 miesiące. Ronald Reagan wygrał wybory prezydenckie dwa lata później. PRL się skończył, gdy ja kończyłem 11 lat. W moim życiu jest on na szczęście dawno minionym i w sumie krótkim epizodem. Dlatego Jan Paweł II i Ronald Reagan to dla mnie przede wszystkim drogowskazy wolności. I oczywiście ludzie głębokiej wiary.

Jednak dla pokoleń wcześniejszych, ludzi pierwszej “Solidarności”, więźniów politycznych ery komunizmu liczy się coś więcej. Polski papież i amerykański prezydent przynieśli im nadzieję, w czasach szarych, smutnych, beznadziejnych, a dla wielu osobiście i tragicznych. Nadzieję tę nieśli często wbrew światu, który pogodził się z sowiecką dominacją w dużej części globu, oraz wbrew licznym fascynatom komunistycznej ideologii, którzy postrzeganie człowieka na marksistowską modłę przemycali w mediach, kulturze czy na uniwersyteckich katedrach. I nadziei tej, pomimo tak niesprzyjających okoliczności, nie zawiedli. A to rzadkość. Dlatego trudno się dziwić, że tak wiele osób z pokolenia moich rodziców i dziadków zgromadziło się na uroczystości odsłonięcia pomnika. Dali wyraz swej wdzięczności, o czym mówił w swych wystąpieniu prezes Stowarzyszenia “Godność” p. Czesław Nowak, ale również pewności, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Tak, przekonaniu. To już przecież nie tylko wiara, gdy posiada się namacalny dowód. Sowieckie imperium zniknęło wszak z mapy świata ledwie kilka lat po tym, jak Jan Paweł II i Ronald Reagan rozpoczęli swoją misję.

Jeden z mecenasów budowy pomnika, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyraził nadzieję, że pomnik zainteresuje postacią Ronalda Reagana tych Polaków, którzy narodzili się już po 1989 roku. O ile Jan Paweł II jest im w jakiś sposób znany i bliski z uwagi na więzy krwi i posługę trwającą do 2005 roku, to postać prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zakończył urzędowanie przed ich przyjściem na świat, może mieć trudności z trafieniem do ich świadomości. A z racji swych zasług powinien być pamiętany.

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że odsłonięty pomnik to miejsce spotkania historii z przyszłością. Historia wcale się nie skończyła i nigdzie nie jest powiedziane, że Jan Paweł II i Ronald Reagan nie staną się znów źródłem nadziei. Tym razem jednak nie w roli przywódców wolnego świata, ale jako symbol jego sukcesu nawet wbrew niemu samemu.

Marcin Bonicki

***

Polecam lekturę przemówienia p. Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia “Godność” i listu Michaela Reagana skierowanego do uczestników uroczystości

***

Relacja filmowa:

stefczyk.tv

Relacje i fotorelacje z uroczystości zamieściły:

gdansk.naszemiasto.pl
niezalezna.pl
gazeta.pl
www.dziennikbaltycki.pl
portalpomorza.pl