Instytut Ronalda Reagana
Park Reagana w Gdańsku

Park Reagana w Gdańsku

dodano: 11.01.2011

Park noszący imię prezydenta Stanów Zjednoczonych w dzielnicy Przymorze Wielkie to najmłodszy park w mieście (został utworzony w Gdańsku Oliwie, pomiędzy ul. Piastowską i Hallera i otrzymał imię Ronalda Reagana na mocy uchwały rady miejskiej z dnia 28 października 2004 roku – przyp. IRR) . Jest również jednym z trzech nadmorskich parków miasta.

To miejsce dla szukających spokojnego wypoczynku i dla tych którzy pragną aktywnie spędzić wolny czas. Park dzieli od plaży droga rowerowa oraz pas ochronnych wydm. Na terenie parku znajdują się lasy iglaste i liściaste, łąki, trzcinowiska, ozdobne krzewy, dwa stawy wodne, kanały wodne z drewnianymi kładkami, alejki spacerowe, tereny rekreacyjne: drogi rowerowe oraz skatepark.

Teren parku zajmuje 55,5 ha i rozciąga się od ul. Piastowskiej w Jelitkowie do al. Hallera w Brzeźnie. Na pobliskiej plaży stanęły rzeźbyw ramach letniego IV. Gdańskiego Festiwalu Rzeźby z Piasku.

Źródło: www.gdansk.pl

W 2008 roku Park Nadmorski im. Ronalda Reagana na Przymorzu został nagrodzony w II edycji “Konkursu na najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną w Polsce”, zorganizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Konkurowało 27 miejsc z całego kraju.

Ideą konkursu jest promowanie atrakcyjnych i nowoczesnych miejsc, stworzonych dla lokalnych społeczności, i które jednocześnie decydują o tożsamości miejscowości. – Odnowione i ciekawie zaprojektowane przestrzenie miast i gmin służą nie tylko mieszkańcom. Stają się także wizytówkami miejscowości, pierwszymi miejscami, które widzą turyści odwiedzający dany region. Dlatego cieszę się, że pomorskie przestrzenie publiczne zostały dostrzeżone i docenione. Bo to najlepsze wizytówki naszego regionu – mówi Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego.

W województwie pomorskim wyróżniono także strefę śródmiejską w Chojnicach i plac Józefa Ostrowskiego w Czersku. Wśród wyróżnionych miejsc znalazły się także planty miejskie w Słupsku.

Park Nadomrski został zgłoszony do rywalizacji przez Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Gdańsku i przez Urząd Miejski w Gdańsku. Według oceniających, udało się tam stworzyć atrakcyjną, zróżnicowaną funkcjonalnie przestrzeni rekreacyjnej o znaczeniu metropolitalnym. Pas nadmorski doczekał się rewitalizacji, dzięki której poprawiła się dostępność miejsca, walory użytkowe kompleksu. Podkreślono także ochronę ujęć wody pitnej i pozytywny wpływ na jakość środowiska.

Źródło: www.trojmiasto.pl