Instytut Ronalda Reagana
O proroctwie Jana Pawła II
dodano: 14.10.2012

Tomasz Pompowski w artykule Współdziałanie, ale nie tajny pakt zakwestionował rewelacje Carla Bernsteina o tajnym przymierzu Watykanu z Waszyngtonem. W jego ocenie takie postrzeganie relacji Jana Pawła II i Ronalda Reagana redukuje kluczowy, duchowy wymiar ich misji, do bardzo przyziemnego politycznego sojuszu. Opublikowane w “Gościu Niedzielnym” wspomnienie kard. Meisnera doskonale obrazuje tezę autora “Armii Boga kontra Imperium Zła”.

W 1987 r. Jan Paweł II powiedział do kard. Joachima Meisnera: “Będziesz pierwszym z wielu wschodnich Niemców, którzy udadzą się na Zachód”.

Arcybiskup Kolonii przypomniał o tym z okazji 10. rocznicy kanonizacji św. Josemarii Escrivy de Balaguera. Wspomniał, jak we wrześniu 1987 r., dwa i pół roku przed upadkiem muru berlińskiego, spotkał się z Ojcem Świętym w Castel Gandolfo. Siedzieli na ławce w ogrodach letniej rezydencji papieskiej. Papież powiedział mu wtedy, że musi się przygotować do przenosin do Kolonii.

-Odpowiedziałem papieżowi: “To jest niemożliwe. Jestem przewodnicznącym Berlińskiej Konferencji Biskupów [konferencj episkopatu w b. NRD]”. Wtedy Jan Paweł II odparł: “Będziesz pierwszym z wielu wschodnich Niemców, którzy udadzą się na Zachód i wielu zachodnich Niemców przybędzie na Wschód”. Odpowiedziałem: “Ojcze Święty, powiedziałeś to chyba nie ex cathedra, lecz ex ławki ogrodowej”. Jan Paweł II odparł: “Nie jest to powiedziane ex cathedra, lecz papież ma rację”. “Czy Ojciec Święty dostał cynk od służb wywiadowczych?”. Papież powiedział, wskazując na niebo: “Moje służby wywiadowcze są tam, w górze”.

Następnego dnia kard. Meisner podzielił się treścią rozmowy z kard. Josephem Ratzingerem. Na pytanie kard. Meisnera, czy mógłby mu wyjaśnić słowa papieżą, ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary uśmiechnął się: “Nie wchodzę w to, papież ma swoje tajemnic wiary”.

Dwa i pół roku później upadł mur berliński.

mj/KAI

Za: “Gość Niedzielny”, nr 41/2012