Instytut Ronalda Reagana
Niezłomny siewca

Niezłomny siewca

dodano: 05.10.2011

Poniższy tekst pochodzi z listu Ronalda Reagana do zaprzyjaźnionej rodziny Cleaver’ów. List został napisany 16 grudnia 1974 roku, tuż przed zakończeniem kadencji Reagana na stanowisku Gubernatora Kalifornii.

[...] To było osiem wspaniałych lat, pełnych wyzwań i ekscytujących wrażeń, a przede wszystkim dających mi poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

Po zakończeniu kadencji planuję poświęcić czas na pisanie, występy w radio i podróżowanie po kraju. Chcę głosić idee, w które wierzę oraz wskazywać, co należy zrobić, aby ocalić nasz system, który zapewnił tak wiele tak wielu. Pamiętam jak kiedyś, wiele lat temu podczas pierwszej kadencji FDR, gdy byłem entuzjastycznym zwolennikiem New Deal, stwierdziłeś, że nie możemy, nie wolno nam zejść z naszej drogi do dobrobytu. Wówczas uważałem, że jesteś w błędzie. Dopiero z perspektywy czasu zrozumiałem, że w 1932 roku dokonaliśmy odwrotu, zawróciliśmy z tej drogi, co w rezultacie doprowadziło nas do obecnych problemów. Obecny rząd obserwuję z pewnym niepokojem. Mam powody przypuszczać, że zamierza on wciąż stosować te same oklepane recepty. A na powtarzanie błędów jest za późno.

Nie wiem jaka czeka mnie przyszłość, ale mam zamiar ruszyć w drogę i mówić otwarcie o dzisiejszych problemach, niezależnie od tego ile wart będzie mój wysiłek i moja pomoc. […]

Ronald Reagan
„Reagan. A life in letters”
Free Press, New York, London, Toronto, Sydney, 2004, s. 269
tłum. Marcin Bonicki