Instytut Ronalda Reagana
Nadzieja i prawda

Ronald Reagan

dodano: 13.03.2012

Poniższa wypowiedź Ronalda Reagana pochodzi z wywiadu, jakiego w 1985 roku udzielił Radiu Wolna Europa.

Jestem przekonany, że żeby Stany Zjednoczone i zachodnie demokracje przezwyciężyły sztuczny podział w Europie, to muszą przede wszystkim oprzeć się na zasadzie wolności, demokracji, rządach prawa, bezwarunkowym prawie poszanowania praw człowieka i legalizacji władzy rządzących poprzez wyrażenie zgody wyborców. Stojąc twardo na tym zasadach oraz utrzymując naszą pozycję moraną i strategiczną na całym świecie, możemy pokazać, że komunizm de facto nie jest falą przyszłości i że można stawić mu opór. Postępując w ten sposób, pokażemy okupowanym narodom, że opór przeciw totalitaryzmowi jest możliwy.

Powinniśmy sobie zapamiętać to, co chciał nam przekazać rosyjski obrońca praw człowieka Władimir Bukowski, kiedy powiedział, że za każdym razem, gdy Związek Sowiecki dokonuje agresji za granicą, to w tym samym czasie daje do zrozumienia okupowanym narodom: “Spójrzcie, ludzie świata komunistycznego, możemy napaść na Afganistan, zestrzelić samoloty pasażerskie i dostarczać broń do Nikaragui pod nosem wujka Sama i nawet największa imperialistyczna potęga na ziemi nie jest w stanie nam zagrozić. A zatem jak wy możecie rozmyślać o stawianiu nam oporu?”.

Jeśli zrozumiemy te słowa i odniesiemy sukces, wstrzymując dalszą ekspansję komunizmu, okupowane narody dostrzegą nadzieję. Oczywiście, to od ludzi w Europie Wschodniej będzie zależało, co zrobią, by odzyskać wolność. Ale odzyskanie wolności jest prawie niemożliwe bez dostępu do prawdy i możliwości dzielenia się nią. Radio Wolna Europa i Radio Liberty mogą pomóc narodom Europy Wschodniej i Związku Sowieckiego przezwyciężyć ten problem. One są niezbędne – w najdoskonalszy z możliwych sposobów zastępują wolną prasę, której nie można było dostarczyć z zewnątrz.

Ronald Reagan

Cytat za: J.Lenczowski, Emboldening Domestic Resistance to Communism: Presidential Rhetoric and the War of Information and Ideas Against the Soviet Union. Address to George Bush School of Government and Public Service, Texas A&M University, 28 stycznia 1999 r., w polskim tłumaczeniu w: Tomasz Pompowski, Armia Boga kontra Imperium Zła, Rafael, Kraków 2012, s. 198-199