Instytut Ronalda Reagana
Miniatura pomnika w berlińskim muzeum
dodano: 17.11.2013

Miniatura pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana, ustawionego na gdańskim Przymorzu, znajdzie się na przyszłorocznej wystawie organizowanej przez berlińskie Museum Haus am Checkpoint Charlie, gromadzące pamiątki z czasów muru berlińskiego i “żelaznej kurtyny”. Rzeźba ma znaleźć się na wystawie życia i pracy Jana Pawła II, którą muzeum zamierza otworzyć 9 listopada 2014 r. w 25. rocznicę upadku muru berlińskiego.

O miniaturę pomnika zwróciła się do Stowarzyszenia “Godność” Alexandra Hildebrandt, prezes i dyrektor Mauermuseum – Museum Haus am Checkpoint Charlie. – Planujemy, że kanclerz Niemiec Angela Merkel, razem z polskim premierem Donaldem Tuskiem inaugurują wystawę. Mamy już pełną współpracę polskiego ambasadora, dr. Jerzego Margańskiego. Żeśmy już wiele o rzeźbie usłyszeli i jesteśmy zainspirowani tym, jak Stowarzyszenie “Godność” kontynuuje utrzymywanie wolność i prawa swoich członków. Dlatego chcielibyśmy w ramach naszej wstawy pokazać rzeźbę. Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby mógłby pan nam pomóc, nauczyć jak najwięcej zwiedzających o jednej z najważniejszej postaci tego czasu – pisze Alexandra Hildebrandt do Czesława Nowaka, prezesa “Godności”, inicjatora powstania pomnika.

Przypomnijmy, że muzeum otwarto w 1962 r. pod kierownictwem Rainera Hildebrandta. Jego celem jest dokumentacja historii po powstaniu muru berlińskiego oraz zaangażowanie w pokojową walkę o prawa człowieka.

Muzeum rokrocznie odwiedza około 850 tys. gości, w większości to młodzi ludzie. – Jestem mile zaskoczony berlińską propozycją. Nigdy nie jest dość wiedzy o ludziach tak dobrze zasłużonych dla wolnego świata -powiedział nam Czesław Nowak.

Przypomnijmy, że pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana odsłonięty został w lipcu ub.r. w Gdańsku. Pomnik powstał na podstawie zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarda z Associated Press, a jego realizację wsparły Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

ASG

Za: www.wybrzeze24.pl, piątek, 15 listopada 2013