Instytut Ronalda Reagana
Kraków – miasto wolności. Podsumowanie obchodów setnej rocznicy urodzin Ronalda Reagana

Kraków – miasto wolności. Podsumowanie obchodów setnej rocznicy urodzin Ronalda Reagana

dodano: 09.02.2011

W maju 1994 r. Ronaldowi Reaganowi przyznano honorowe obywatelstwo miasta Krakowa, zaś 10 lat później, już po jego śmierci, Placowi Centralnemu w Nowej Hucie nadano patronat jego imienia.

W związku z setna rocznicą urodzin tego zasłużonego dla Polski amerykańskiego prezydenta zainicjowano „ofensywę wolności”. Powstała strona internetowa ofensywawolności.pl, na której zorganizowano akcję zbierania wpisów do Księgi Pamiątkowej, która po zakończeniu obchodów urodzin Reagana ma zostać wydrukowana i przekazana do Stanów Zjednoczonych. 12 stycznia br. Rada Miasta Krakowa przyjęła specjalną rezolucję skierowaną do Biblioteki Ronalda Reagana oraz do organizatorów akcji obywatelskiej „ofensywawolności.pl” w sprawie uczczenia w Polsce 100. rocznicy urodzin Ronalda Reagana.

Naukowego charakteru obchodom nadała konferencja „Krucjata wolności Ronalda Reagana”, zorganizowana przez Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbyła się 4 lutego 2011 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sali wypełnionej słuchaczami, obrady otworzył Konsul Stanów Zjednoczonych w Krakowie Benjamin Ousley Naseman oraz były lider katowickiej Solidarności – Andrzej Rozpłochowski.

Referenci, wsród których nie zabrakło znamienitych nazwisk, wystąpili w panelach poświęconych polityce i myśli politycznej amerykańskiego prezydenta, zagadnieniom ekonomicznym oraz dziedzictwu przez niego pozostawionemu. Panelom towarzyszyła ożywiona dyskusja. Poruszano zarówno chwalebne elementy prezydentóry Reagana, jak również kwestie bardziej dyskusyjne, co skutkowało wysokim poziomem całodziennych obrad.

W sobotę 5 lutego w krakowskim klubie Still zorganizowano przyjęcie z okazji 100-lecia urodzin Ronalda Reagana. Przybyli goście mieli możliwość uczestnictwa w konkursach z nagrodami poświęconymi czterdziestemu prezydentowi USA. W związku ze specyficzną atmosferą lokalu wzniosłym toastom i zażartym dyskusjom nie było końca.

Jako że Ronald Reagan był człowiekiem dużej wiary, podczas obchodów stulecia jego urodzin nie mogło zabraknąć elementu duchowego. W niedzielę 6 lutego, w kościele św. Barbary przy Małym Rynku w Krakowie o godz. 18.00 odprawiono Mszę Świętą za duszę amerykańskiego prezydenta.

Jak to zwykle bywa, gdy politycy zapominają o rzeczach ważnych, sprawy w swe ręce biorą aktywni obywatele. „Ofensywa wolności” była prowadzona w wielu miastach Polski, wśród których wydatnie zaprezentował się Kraków.

(ŁW)

Źródło: www.portal.arcana.pl