Instytut Ronalda Reagana
Honorowi obywatele Gdańska - Ronald Reagan i Margaret Thatcher

Rada Miasta Gdańska

dodano: 24.08.2010

Dokładnie dziesięć lat temu, 24 sierpnia 2000 roku, Rada Miasta Gdańska nadała honorowe obywatelstwo byłemu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ronaldowi Reaganowi i byłej Premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

W uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy napisali:

W najnowszej historii Polski i Europy Środkowej Gdańsk odegrał rolę wyjątkową. Nad Bałtykiem narodził się ruch społeczny, który doprowadził do przeobrażeń politycznych i gospodarczych nie tylko w Polsce, ale i wpłynął na bieg wydarzeń w innych krajach dawnego bloku wschodniego (komunistycznego). Można stwierdzić, że burzenie muru berlińskiego zapoczątkowane zostało w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej.

Historyczne zmiany zapoczątkowane w naszym mieście miały naturalne wzmocnienie i uzupełnienie w działaniach wielu mężów stanu i polityków Zachodu.

Niewątpliwie historyczną rolę w demontażu żelaznej kurtyny odegrali: Prezydent USA – Ronald Reagan i premier Wielkiej Brytanii – Margaret Thatcher.

Byli oni konsekwentnymi orędownikami spraw polskich, udzielali skutecznego wsparcia ruchom na rzecz demokracji i wolności w naszym Kraju, wpłynęli w istotny i niezmiernie pozytywny sposób na losy Polski i naszego Miasta.

Proponujemy Wysokiej Radzie uhonorowanie Ronalda Reagana i Margaret Thatcher najwyższą godnością, jaka nasze miasto Gdańsk posiada – tytułem honorowego obywatela.