Instytut Ronalda Reagana
Gdzie i jak Polacy uczcili Ronalda Reagana?

Marcin Bonicki

dodano: 21.02.2012

Polacy mają za co być wdzięczni 40. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Polacy mają za co kochać Ronalda Reagana – takie twierdzenia często padają w tekstach zamieszczonych w Reaganotece i trudno odmówić im słuszności.

Postanowiliśmy zatem podsumować nasze dotychczasowe wysiłki mające na celu zebranie informacji o tym, w jaki sposób Polacy upamiętniają Ronalda Reagana.

Z uwagi na rangę, zacząć wypada od przyznania Reaganowi Orderu Orła Białego. Dokonał tego w roku 2007 roku w Los Angeles Prezydent RP Lech Kaczyński, przekazując order na ręce wdowy, Nancy Reagan.

Natomiast chronologicznie najwcześniejszym – wedle naszych ustaleń – wydarzeniem było nadanie Reaganowi tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a następnie – wspólnie z Margaret Thatcher – Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Jak dotychczas, najczęstszym sposobem upamiętniania pogromcy imperium zła jest nadawanie jego imienia placom i ulicom, a właściwie ich skrzyżowaniom. Palmę pierwszeństwa znów dzierży Kraków, który w 2004 roku uczynił Ronalda Reagana patronem Placu Centralnego w Nowej Hucie, a drugie miejsce na podium ponownie przypadło Gdańskowi za nadmorski Park im. Ronalda Reagana.

W 2011 roku Ronald Reagan został patronem skrzyżowania ul. Jana Pawła II i Hetmańskiej w Białymstoku, Ronda w Lublinie (u zbiegu ul. Willowej, Sławinkowskiej i Gajowej) oraz Ronda w Szczecinie (u zbiegu ul. Pszennej, Handlowej i Chłopskiej).

Od 2008 roku we Wrocławiu przy Placu Grunwaldzkim znajduje się poświęcona Reaganowi podświetlana tablica pamiątkowa. Sam plac też nosi jego imię, choć tej informacji nie zdołaliśmy zweryfikować.

Kulminacją dotychczasowych wydarzeń, było odsłonięcie w warszawskich Alejach Ujazdowskich, pomiędzy Ambasadą Stanów Zjednoczonych a gmachem Sejmu RP, pomnika Ronalda Reagana. Uroczystość odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, z udziałem wielu znamienitych gości, a miejsce od razu upodobali sobie wdzięczni mieszkańcy Warszawy.

Obecnie trwają starania o budowę drugiego w Polsce pomnika, tym razem ma być to wspólny pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana, który będzie zlokalizowany w Parku Reagana w Gdańsku.

Czy to będzie ostatnie słowo? Miejmy nadzieję, że nie. Pamiętajmy, że część pomysłów upamiętnienia Reagana nie została dotychczas zrealizowana. Tak było w przypadku stołecznej Trasy Siekierkowskiej i alei Armii Ludowej, podwarszawskiego Celestynowa, Stalowej Woli czy Gliwic, gdzie przeciw Reaganowi szczególnie mocno wystąpili młodzi socjaliści.

Mamy również nadzieję, że przedstawiona powyżej lista udanych inicjatyw jest niepełna. I dlatego zwracamy się z gorącym apelem o nadsyłanie informacji o tych przedsięwzięciach, o których jeszcze nie wiemy (instytut@reagan.org.pl). Prosimy też o rozpowszechnianie naszego apelu.

Marcin Bonicki