Instytut Ronalda Reagana
Centrum Stalowej Woli mekką patriotyzmu?

Centrum Stalowej Woli mekką patriotyzmu?

dodano: 14.09.2011

Pozostajemy w temacie nazewnictwa rond i ulic w Stalowej Woli. Miejski radny Jan Sibiga postanowił odświeżyć “stary” pomysł i wrócić do podjęcia debaty na temat nadania skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i ulicy Komisji Edukacji Narodowej imienia Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Reagan przyczynił się do upadku komunizmu


– “Pomimo, że był z zawodu aktorem, uważam, że był jednym z wybitniejszych mężów stanu wśród amerykańskich prezydentów. Przyczynił się, obok naszego znakomitego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II do upadku komunizmu. Dał impuls wielu inicjatywom rozbrojeniowym. Bez wątpienia wspierał ruchy solidarnościowe w naszym kraju, szczególnie w latach 80. Mając na uwadze, że mamy w tamtym miejscu Aleje Jana Pawła II, rzeźbę “Patrioty”, uważam, że tzw. rondo należałoby nazwać im. Ronalda Regana. Wielu osobom, które by te elementy pokojarzyło, dało by do myślenia” – argumentuje Jan Sibiga.

“Za” jest także Maria Rehorowska: – “Reagan był wielkim przyjacielem Polski, człowiekiem zmian i obalenia komunistycznego reżimu” – twierdzi radna.

Zaborowski: Nie wiedział, że komunizmu nie można rozwalić... i rozwalił

Tymczasem entuzjazm Sibigi studzi radny Franciszek Zaborowski, wyjaśniając nam, że należałoby się zastanowić, czy dana nazwa rzeczywiście pasuje do okolicy. Poza tym Reagan nie był polskim patriotą, ale wielkości jako męża stanu nie można mu rzeczywiście odmówić. – “Ale on wcale nie był “rozbrojeniowcem”, on właśnie się zbroił, tylko sowieci nie wytrzymali. Einstein mówił, że jak czegoś nie można zrobić i przyjdzie idiota, i nie wie o tym, że nie można, to zrobi. Podobnie można w ten sposób powiedzieć o Reaganie. On nie wiedział, że komunizmu nie można rozwalić i rozwalił” – powiedział Zaborowski.

Szlęzak: Bardziej niż rondo Aleje Reagana

Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, w rozmowie ze Stalowka.NET przyznał, że pomysł nie jest nowy, i swojego czasu nosił się z takim zamiarem nazwania imieniem Ronalda Reagana nie skrzyżowania, ale istniejącej już części obwodnicy. – “Jak najbardziej Ronald Reagan jest godny upamiętnienia w Stalowej Woli, to jest druga obok Jana Pawła II osoba mająca ogromny wpływ na rozpad komunizmu, Związku Sowieckiego, poprzez politykę, którą realizował. Zasługuje na to bo dzięki temu Polska jest dzisiaj wolna. Jestem “za” ale poszukamy czegoś co byłoby bardziej adekwatne do istniejących Al. Jana Pawła II. Nie zaszkodziłoby przecież, gdyby były Aleje Ronalda Reagana” – powiedział nam włodarz.

Źródło: www.stalowka.net